ENVIA Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 12.1g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75.15527950310558% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.2% |
| Saturated Fat Value | 12.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Flavored Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating & Crisp Rice Bars (Similarity score: 11.37)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 11.37)
- Gelato Biscotto (Similarity score: 11.91)
- Toffee Ice Cream Bars With Milk Chocolate Flavored Coating & Toffee Candy, Toffee (Similarity score: 12.69)
- Sammontana Cinque Stelle (Similarity score: 14.65)
- Weißenhorner Weißenhorner Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 14.67)
- Vanilla Flavored Ice Cream With A Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice Crunch Bars, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 14.87)
- Double Chocolate Light Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating Minis Snack Bars (Similarity score: 16.39)
- Sundae Shoppe Original Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice, Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 16.81)
- S M Flickinger Co Inc Crunch Bars (Similarity score: 16.81)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 17.29)
- Good Humor, Unilever King Cone Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 17.81)
- Cône Extrême Vanille (Similarity score: 17.98)
- Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coting Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 18.34)
- Vanilla Fudge Brownie Reduced Fat Ice Cream Bars (Similarity score: 18.66)
Ingredients List
- Stabiliser
- Skimmed Milk Powder
- Milk Proteins
- Marsala Wine
- Instant Coffee
- E428
- Tapioca Starch
- Emulsifier
- Thickener
- Glucose Syrup
- E401
- Natural Flavouring
- Mascarpone
- Coconut Oil
- Sugar
- Whipped Cream
- Alcohol
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)