Toffee ice cream bars with milk chocolate flavored coating & toffee candy, toffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.06g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.06g |
| Saturated Fat | 16.33g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 80.00979911807936% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80% |
| Saturated Fat Value | 16.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 22.45g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Bars (Similarity score: 7.10)
- Vanilla Flavored Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating & Crisp Rice Bars (Similarity score: 7.10)
- S M Flickinger Co Inc Crunch Bars (Similarity score: 9.40)
- Sundae Shoppe Original Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice, Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 9.40)
- Envia Tiramisu (Similarity score: 12.69)
- Whipped Topping With Brownie Pieces (Similarity score: 13.94)
- Vanilla Flavored Ice Cream With A Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice Crunch Bars, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 14.43)
- Gelato Biscotto (Similarity score: 14.83)
- Double Chocolate Light Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating Minis Snack Bars (Similarity score: 15.90)
- Good Humor, Unilever Good Humor, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream Bar With Chocolatey Coating (Similarity score: 15.97)
- Cône Extrême Vanille (Similarity score: 16.41)
- Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coting Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 17.02)
- Maxibon Motta (Similarity score: 17.77)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 18.94)
- Gelato D'italia Mini King (Similarity score: 19.04)
Ingredients List
- Ice Cream
- E516
- E433
- E407
- Natural And Artificial F
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)