Ice cream, brownies 'n fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisu (Similarity score: 7.84)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 7.84)
- Three Twins Ice Cream (Similarity score: 8.81)
- Wegmans Organic Premium Ice Cream (Similarity score: 9.01)
- Talenti Gelato Pumpkin Pie Special Batch Gelato, Pumpkin Pie (Similarity score: 9.03)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.77)
- Turkey Hill Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 10.25)
- Gelato (Similarity score: 10.50)
- Chocolate Cherish Passion Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 10.57)
- Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Conditorei Coppenrath & Wiese,coppenrath & Wiese (Similarity score: 11.30)
- Marshmallow Ice Cream With Chocolate Cake Pieces And A Whipped Coconut Swirl (Similarity score: 11.62)
- Friendly's Friendly's, Jim Dandy, Sundae Ice Cream (Similarity score: 11.83)
- Thiriet Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 12.06)
- Cinnamon Brown Sugar Ultra Premium Ice Cream, Cinnamon Brown Sugar (Similarity score: 12.58)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E410
- E407
- Cream
- Fudge Swirl
- Sugar
- Chocolate Brownie Pieces
- Corn Syrup
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)