Three Twins Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.35694050991502% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 5.53)
- Ice Cream, Brownies 'n Fudge (Similarity score: 8.81)
- Tiramisu (Similarity score: 8.86)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Czekoladowe (Similarity score: 9.26)
- Three Twins Ice Cream Chocolate Malt Organic Ice Cream, Chocolate Malt (Similarity score: 10.68)
- Ben & Jerry's B&j 465ml Chocolate Twist (Similarity score: 11.16)
- Smooth And Delicious Ice Cream, Double Dark Chocolate (Similarity score: 11.32)
- Häagen Dazs Mango Raspberry Crème Glacée (Similarity score: 11.44)
- Häagen Dazs Helado De Mango Y Frambuesa Tarrina (Similarity score: 11.44)
- Häagen Dazs Mango & Raspberry Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Black Sesame Organic Ice Cream (Similarity score: 11.45)
- Talenti Gelato Pumpkin Pie Special Batch Gelato, Pumpkin Pie (Similarity score: 11.61)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 11.62)
- White Pepper Chocolate Chip Organic Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Chocolate Cherish Passion Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 12.26)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Fudge Brownie Dough
- Cocoa Powder Processed With Alkali
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)