Ice cream, caramel delight
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 29.23g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 2.18)
- Dean's Country Fresh Dean's Country Fresh, 100% Real Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 5.83)
- Ice Cream (Similarity score: 6.75)
- Food Club Death By Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 8.23)
- Ice Cream (Similarity score: 9.51)
- Ice Cream (Similarity score: 9.51)
- Ice Cream (Similarity score: 9.95)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 10.32)
- Land O Sun Dairies Llc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 12.17)
- Metro Chef Creme Glacee (Similarity score: 12.37)
- Rewe Beste Wahl Eis Cookie Dough (Similarity score: 12.43)
- Market Pantry Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 12.56)
- Splendid Ice Creams Sorbet (Similarity score: 12.58)
- Coop,qualité & Prix Glace Double Crème Vanille Bourbon (Similarity score: 12.62)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E410
- E500ii
- E407
- Cream
- Sugar
- Caramel Ribbon
- Corn Syrup
- Buttermilk
- Whey
- Butter
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)