Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 23.86g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Barattolino Spirito Natalizio (Similarity score: 6.94)
- Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 9.06)
- Premium Cherry Ice Cream Mixed With Bordeaux Dark Cherries And Chocolate Chunks, Cherry Chocolate Funk (Similarity score: 9.93)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.22)
- Ice Cream (Similarity score: 11.76)
- Ice Cream (Similarity score: 13.58)
- Haagen Daz Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 14.16)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 14.16)
- Sammontana Barattolino Granulato (Similarity score: 14.22)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 14.42)
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Saveur Cappuccino (Similarity score: 14.45)
- Saveur U, U Saveurs, U Cappuccino (Similarity score: 14.45)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 14.45)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Coffee Chip (Similarity score: 14.68)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Cowlifornia Sweet Cream (Similarity score: 14.73)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E410
- E433
- E407
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolate Flavored Chips
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Coffee Extract
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)