Ice cream layer cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.88g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 72.75405007363771% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.8% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 19 |
| Sodium | 222mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 222mg |
| Sugars | 25.93g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.88)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.73)
- Supervalu Inc Mint Chip Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.73)
- Our Family Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.99)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.61)
- Hafner Mille Feuilles (Similarity score: 17.83)
- Safeway Inc Ice Cream Cake, Vanilla Ice Cream & White Cake (Similarity score: 18.30)
- Sicilian Pistachio Non Dairy Frozen Dessert, Sicilian Pistachio (Similarity score: 19.31)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 19.58)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.19)
- Peppermint Ice Cream With Red And White Peppermint Candy Pieces Between Chocolate Wafers Sandwiches, Peppermint Candy (Similarity score: 20.43)
- Purity Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.51)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.51)
- Mayfield Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.51)
- Hannaford Bros Co Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.51)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Egg
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Corn Starch
- High Fructose Corn Syrup
- Raising Agent
- Wheat Starch
- Palm And Palm Kernel Oil
- E471
- Modified Tapioca Starch
- Salt
- Sugar
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Whey
- Sodium Caseinate
- Natural Flavouring
- Natural And Artificial Flavouring
- E435
- Modified Corn Starch
- Soya Lecithin
- E412
- E410
- Cream
- E481
- E466
- E415
- E1400
- Colour
- E475
- Confectioner's Glaze
- E491
- Soy Protein Isolate
- Carbohydrate Gum
- Wheat Flour
- E407
- E903
- Colored With
- Condensed Skimmed Milk
- Egg White
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)