Peppermint ice cream with red and white peppermint candy pieces between chocolate wafers sandwiches, peppermint candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46672582076309% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 225mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 225mg |
| Sugars | 25.35g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Supervalu Inc Mint Chip Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 8.61)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 8.61)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 10.86)
- Safeway Inc Ice Cream Cake, Vanilla Ice Cream & White Cake (Similarity score: 11.47)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.53)
- Our Family Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.24)
- Stone Ridge Creamery Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.52)
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.54)
- Häagen Dazs Caramels (Similarity score: 14.98)
- Häagen Dazs 4 Mini Pots Caramel Attraction (Similarity score: 14.98)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 16.32)
- Hafner Mille Feuilles (Similarity score: 16.83)
- Private Selection Pie (Similarity score: 18.07)
- Ice Cream Layer Cake (Similarity score: 18.69)
- Pistachio & Honey Ice Cream (Similarity score: 20.33)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Salt
- E129
- E133
- Soya Lecithin
- Artificial Flavouring
- Sugar
- Palm Oil
- E150a
- Dextrose
- Cocoa Processed With Alkali
- E500ii
- Monocalcium Sulfate
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)