Italiamo Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1189kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1189kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 78.8135593220339% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.8% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milbona Profiteroles Et Sa Sauce Au Chocolat (Similarity score: 5.05)
- Italiamo Choco Tartufo (Similarity score: 14.58)
- Sammontana Cinque Stelle Cioccolato (Similarity score: 16.80)
- Mamie Nova,gourmand Le Truffé Au Chocolat (Similarity score: 17.19)
- Profiteroles Tradicionale (Similarity score: 17.33)
- Tartufo (Similarity score: 17.86)
- Auchan Tartufo (Similarity score: 18.35)
- Twix Inspiration Spéculoos (Similarity score: 20.49)
- Eroski Profiteroles (Similarity score: 21.34)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 22.25)
- Eskigel Coni Alla Panna (Similarity score: 22.52)
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 23.35)
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 23.35)
- Profiteroles (Similarity score: 23.40)
- Profiteroles (Similarity score: 23.40)
Ingredients List
- Water
- E1510
- Cream
- Thickener
- E401
- E440a
- E406
- E417
- Milk Proteins
- Emulsifier
- Caramelised Sugar
- Glucose Syrup
- Natural Vanilla Flavouring
- Tapioca Starch
- Salt
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Sugar
- Dark Chocolate
- Fat Reduced Cocoa
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)