Eroski Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 9.9g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 87.61061946902655% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.6% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 9.48)
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 9.48)
- Profiteroles (Similarity score: 10.30)
- Profiteroles (Similarity score: 10.30)
- Profiteroles Tradicionale (Similarity score: 12.40)
- Tartufo (Similarity score: 19.03)
- Auchan Tartufo (Similarity score: 19.60)
- Motta, Nestlé Maxibon Cereal Mix (Similarity score: 19.79)
- Gelatelli Mini Neo Ice Cream Cones (Similarity score: 19.94)
- Italiamo Profiteroles (Similarity score: 21.34)
- Italiamo Choco Tartufo (Similarity score: 21.38)
- Eskigel Coni Alla Panna (Similarity score: 22.22)
- Milbona Profiteroles Et Sa Sauce Au Chocolat (Similarity score: 23.08)
- Sammontana Cinque Stelle Cioccolato (Similarity score: 25.59)
- Fresh Foods Market Fresh Foods Market, Ice Cream Cake With Broken Cookie Pieces (Similarity score: 28.65)