Italian mascarpone ice cream with chocolate covered cannoli shells, take the cannoli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 4.2 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 4.17g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.518740629685155% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 8 |
| Sodium | 38mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 38mg |
| Sugars | 27.5g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Paradis Crème Glacée Café Marbrée Café (Similarity score: 12.14)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.44)
- Dahu Altiflore Glace Vanille De Madagascar (Similarity score: 12.52)
- Erhard Crème Glacée À La Violette Erhard (Similarity score: 13.67)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 14.17)
- Qualité & Prix,coop Straciatella Glace Au Lait (Similarity score: 14.48)
- Ice Cream, Southern Peach (Similarity score: 14.53)
- Great Value Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 14.80)
- Creamer (Similarity score: 15.02)
- Darigold Creamer (Similarity score: 15.02)
- Darigold Creamer (Similarity score: 15.02)
- Darigold Creamer (Similarity score: 15.02)
- U Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 15.08)
- Carte D'or,unilever Crème Glacée Vanille De Madagascar (Similarity score: 15.08)
- Unilever Carte D'or Vanille (Similarity score: 15.09)
Ingredients List
- Milk
- Powdered Sugar
- Orange Extrct
- Vanilla Extract
- Cinnamon
- Cannoli Crunch
- Sugar
- Palm Kernel Oil
- Cocoa Powder
- Whole Milk Powder
- Soya Lecithin
- Cream
- Salt
- Wheat Flour
- Sugar
- Rspo Certified Palm Oil
- Brown Sugar
- E410
- E412
- E414
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Mascarpone
- Invert Sugar
- Whole Milk Powder
- Natural Flavouring
- Non Gmo Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)