Erhard Crème glacée à la violette ERHARD
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.204081632653065% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.2% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bioladen* Eiscreme Vanille (Similarity score: 5.47)
- Creme Glacée Pistache (Similarity score: 6.65)
- Qualité & Prix,coop Straciatella Glace Au Lait (Similarity score: 6.90)
- U Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 7.45)
- Dahu Altiflore Glace Vanille De Madagascar (Similarity score: 8.80)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Café (Similarity score: 9.36)
- Ice Cream, Southern Peach (Similarity score: 9.39)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.65)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 11.97)
- Ice Cream (Similarity score: 11.98)
- Tartelette Fraise Chantilly (Similarity score: 12.15)
- Unilever Carte D'or Vanille (Similarity score: 12.31)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Valley, Ultra Pasteurized Grade A Half & Half Cream, Hazelnut (Similarity score: 12.48)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Half & Half Cream (Similarity score: 12.48)
- Carte D'or Glace À La Vanille (Similarity score: 12.61)