Italian susage tortelloni
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 13.04g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.04g |
| Saturated Fat | 1.74g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 28.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.87g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tortellini (Similarity score: 7.31)
- Tortellini Boeuf Braisé (Similarity score: 9.22)
- Versace Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 15.88)
- Versace Spaghetti Aux Oeufs (Similarity score: 15.88)
- Arlequin Mejillones En Escabeche (Similarity score: 18.56)
- Pici (Similarity score: 18.90)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 19.28)
- Mejillones Gigantes En Escabeche (Similarity score: 19.28)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 19.28)
- Mejillones (Similarity score: 19.38)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 19.38)
- Mejillones (Similarity score: 19.38)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 19.38)
- Mejillones Fritos En Escabeche (Similarity score: 19.38)
- Mejillones Sel Pacifico En Escabeche (Similarity score: 19.38)
Ingredients List
- Pasta
- Steak Seasoning
- Onion Powder
- Garlic Powder
- Fennel
- Rosemary
- Black Pepper
- Chili Pepper
- Toasted Wheat Crumbs
- Water
- Canola Oil
- Ferrous Sulfate
- White Cooking Wine
- Parmesan
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Liquid Whole Egg
- Water
- Filling
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)