Tortellini boeuf braisé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1195kj (286 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1195kj (286 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.571428571429g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.57g |
| Saturated Fat | 1.4285714285714g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 27.77777777777746% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.8% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.7142857142857g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Susage Tortelloni (Similarity score: 9.22)
- Tortellini (Similarity score: 12.69)
- Ikea Sandwich Deluxe (Similarity score: 13.20)
- Pici (Similarity score: 13.61)
- Weis Markets Inc Cheese Mini Ravioli (Similarity score: 20.46)
- Filetes De Bonito (Similarity score: 21.21)
- Arlequin Mejillones En Escabeche (Similarity score: 21.57)
- Versace Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 21.72)
- Versace Spaghetti Aux Oeufs (Similarity score: 21.72)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 22.15)
- Mejillones Gigantes En Escabeche (Similarity score: 22.15)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 22.15)
- Mejillones Sel Pacifico En Escabeche (Similarity score: 22.23)
- Mejillones (Similarity score: 22.23)
- Mejillones Fritos En Escabeche (Similarity score: 22.23)