Tortellini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 12.17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.17g |
| Saturated Fat | 1.74g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.74g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Susage Tortelloni (Similarity score: 7.31)
- Tortellini Boeuf Braisé (Similarity score: 12.69)
- Versace Spaghetti Aux Oeufs (Similarity score: 19.94)
- Versace Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 19.94)
- Pici (Similarity score: 23.46)
- Biocoop Cappelletti Au Chèvre (Similarity score: 23.64)
- Ikea Sandwich Deluxe (Similarity score: 23.87)
- Arlequin Mejillones En Escabeche (Similarity score: 24.93)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 25.70)
- Mejillones Gigantes En Escabeche (Similarity score: 25.70)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 25.70)
- Mejillones (Similarity score: 25.81)
- Mejillones Sel Pacifico En Escabeche (Similarity score: 25.81)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 25.81)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 25.81)
Ingredients List
- Pasta
- Beef
- Vegetable
- Garlic In Oil
- Canola Oil
- Salt
- Water
- Spice
- Steak Seasoning
- Yeast Extract
- Red Wine
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Liquid Whole Egg
- Water
- Filling
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)