Ittibitz Cookies 'N Cream Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 907kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 907kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.41g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.41g |
| Saturated Fat | 8.43g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.62264150943396% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 104.03999999999999mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 14.46g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 3.19)
- Triple Vanilla Bean, Brown Sugar Bourbon Vanilla & Homemade Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 12.14)
- Carrefour Crème Glacée Chocolat Avec Des Copeaux De Chocolat Maxi Format Carrefour (Similarity score: 12.31)
- Ben & Jerry's Cone Together (Similarity score: 12.57)
- Hyvee Coffee Ice Cream With Chocolaty Chips, Mocha Chip (Similarity score: 13.17)
- Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 13.53)
- Creamies Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 13.66)
- La Fermière,tarpinian Le Liégeois Au Caramel (Similarity score: 14.19)
- Ice Cream (Similarity score: 15.03)
- Walgreens Strawberry Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 15.25)
- Divine, Mayfield Select Ice Cream (Similarity score: 15.25)
- Creamies Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 15.39)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.91)
Ingredients List
- Milkfat
- E407
- E955
- Skimmed Milk
- Cookies
- Corn Syrup
- Sugar
- E471
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)