La Fermière,Tarpinian Le Liégeois au Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 14 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 13.24)
- Ittibitz Cookies 'n Cream Ice Cream (Similarity score: 14.19)
- Triple Vanilla Bean, Brown Sugar Bourbon Vanilla & Homemade Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 15.11)
- Calendrier De L’avent (Similarity score: 16.18)
- Ben & Jerry's Cone Together (Similarity score: 16.57)
- Cream Filled Chocolate Cookies Blended In Vanilla Ice Cream (Similarity score: 17.17)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 18.30)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 18.48)
- Avenue Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 19.27)
- Bruno's Supermarkets Inc Chunky Chocolate Flavored Chips In Vanilla Ice Cream (Similarity score: 19.42)
- Harris Teeter Gelato (Similarity score: 19.80)
- Butter Pecan Ice Cream With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 20.17)
- Friendly's Premium Ice Cream (Similarity score: 20.72)
- La Ermita Cantabria Flan De Chocolate Blanco Sin Gluten (Similarity score: 20.97)
- Par Ici Cuisine Pâtes Conghiglie Aussi Épinards Ricotta (Similarity score: 21.30)
Ingredients List
- Whole Milk
- Water
- Salt
- Cream
- E150
- Sugar
- Skimmed Milk
- Tapioca Starch
- Stabiliser
- E415
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)