ja! Pflaumenmus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fortnum & Mason Major Grey Mango Chutney (Similarity score: 27.39)
- Tomate Jaune (Similarity score: 39.28)
- Les Comtes De Provence Cerise Marasquin (Similarity score: 58.06)
- La Vie Claire Figues Moelleuses (Similarity score: 59.69)
- Soppreg,confitures Ardéchoises Confiture Églantine (Similarity score: 66.58)
- Ibsa Tomates Caramelizados (Similarity score: 66.86)
- Menz&gasser Confettura Da Forno (Similarity score: 69.75)
- Confit D'oignons Spécial Foie Gras (Similarity score: 70.65)
- Tegut Apfelkuchen (Similarity score: 70.70)
- Confit D'oignons Aux Fruits Rouges (Similarity score: 70.85)
- Thiriet Ma Tarte Multifruits (Similarity score: 72.40)
- Pirkka Pehmeät Viikunat (Similarity score: 72.57)
- Noberasco Figues (Similarity score: 72.66)
- Casino Saveurs D'ailleurs,groupe Casino Guacamole (Similarity score: 72.83)
- La Conquête Des Saveurs Confit De Figue (Similarity score: 72.87)
Ingredients List
- Plum
- Sugar
- Gelling Agent
- Acid
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)