Jacob Les sorbets de jacob
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 11.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 81.88405797101449% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.9% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 21.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Torta Gelato Regina (Similarity score: 7.50)
- Ola Perna De Pau Edição Especial Scp (Similarity score: 10.49)
- Carrefour Tiramisu Au Fruit De La Passion (Similarity score: 11.36)
- Belle France Liégeois Chocolat (Similarity score: 13.00)
- Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 15.57)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 17.27)
- Mint Chocolate Chip Mint Ice Cream With Fudge Flakes, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 17.49)
- Kroger Deluxe Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 17.93)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 18.68)
- Bofrost Glace Vanille Bourbon (Similarity score: 19.37)
- Heavenly Hash Premium Ice Cream, Heavenly Hash (Similarity score: 20.32)
- Ice Cream (Similarity score: 20.70)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 20.96)
- Luck O The Cookie Dough (Similarity score: 20.96)
- Glace Coco (Similarity score: 21.72)