Carrefour Tiramisu au fruit de la Passion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 949kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 949kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 85.18518518518519% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.2% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jacob Les Sorbets De Jacob (Similarity score: 11.36)
- Sammontana Torta Gelato Regina (Similarity score: 12.23)
- Belle France Liégeois Chocolat (Similarity score: 13.33)
- Ola Perna De Pau Edição Especial Scp (Similarity score: 13.85)
- Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 14.66)
- Bofrost Glace Vanille Bourbon (Similarity score: 19.60)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 20.22)
- Heavenly Hash Premium Ice Cream, Heavenly Hash (Similarity score: 20.25)
- Mint Chocolate Chip Mint Ice Cream With Fudge Flakes, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 21.12)
- Oatmeal Cookie Oat Milk Non Dairy Frozen Dessert, Oatmeal Cookie (Similarity score: 21.22)
- Kroger Deluxe Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 21.81)
- Eroski Black Cookies And Cream (Similarity score: 22.41)
- Gelatelli Helado Nata & Neo (Similarity score: 22.55)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 22.61)
- Ice Cream (Similarity score: 23.02)
Ingredients List
- Water
- Wheat Flour
- Egg
- Skimmed Milk Powder
- Modified Corn Starch
- Egg Yolk
- Alcohol
- Stabiliser
- Emulsifier
- Tapioca Starch
- Thickener
- Sugar
- E415
- Carob Seed Flour
- Acidity Regulator
- Natural Flavouring
- Preservative
- Flavouring
- Raising Agent
- E500
- Passion Fruit Juice
- Glucose Syrup
- Mascarpone
- Coconut Oil
- Milk Proteins
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)