Jala Jala Jala jala, fresa fire strawberry jalapeno jelly
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 7mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 7mg |
| Sugars | 57.14g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jala Jala Jala Jala, Blueberry Jalapeno Jelly, Jalapeno (Similarity score: 0.00)
- Blackberry Jalapeno Jelly (Similarity score: 0.00)
- Peculiar Country Amish Collection Old Fashioned Jam (Similarity score: 10.37)
- Minturn Merchandise Llc The Minturn Saloon, Jelly, Jalapeno Pepper (Similarity score: 10.37)
- Strawberry JalapeƱo Jam (Similarity score: 10.75)
- Drink More Good Inc Hand Crafted Syrup (Similarity score: 11.53)
- Waffle Lady Inc Syrup (Similarity score: 11.96)
- Waffle Lady Peach Cobbler Syrup (Similarity score: 11.96)
- Robert Rothschild Farm Fruit Spread (Similarity score: 12.36)
- St Dalfour St Dalfour, Tartinade De Luxe Ananas & Mangue 225ml (Similarity score: 12.74)
- Vista Doro Vista Doro, Craft Beer Jam (Similarity score: 14.47)
- Tamarind Syrup (Similarity score: 14.47)
- Cotton Candy (Similarity score: 14.47)
- Licanda La Posta Marmellata Di Arance Amare (Similarity score: 14.68)
- Tres Tres Menta (Similarity score: 15.31)
Ingredients List
- Sugar
- Strawberry
- Jalapeno
- Cider Vinegar
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)