Robert Rothschild Farm Fruit Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 52.38g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Drink More Good Inc Hand Crafted Syrup (Similarity score: 1.68)
- Tamarind Syrup (Similarity score: 3.37)
- Vista Doro Vista Doro, Craft Beer Jam (Similarity score: 3.37)
- Cotton Candy (Similarity score: 3.37)
- Licanda La Posta Marmellata Di Arance Amare (Similarity score: 6.04)
- Minturn Merchandise Llc The Minturn Saloon, Jelly, Jalapeno Pepper (Similarity score: 6.73)
- Peculiar Country Amish Collection Old Fashioned Jam (Similarity score: 6.73)
- Strawberry JalapeƱo Jam (Similarity score: 7.30)
- Waffle Lady Peach Cobbler Syrup (Similarity score: 7.53)
- Waffle Lady Inc Syrup (Similarity score: 7.53)
- Blackberry Jalapeno Jelly (Similarity score: 12.36)
- Jala Jala Jala Jala, Fresa Fire Strawberry Jalapeno Jelly (Similarity score: 12.36)
- Jala Jala Jala Jala, Blueberry Jalapeno Jelly, Jalapeno (Similarity score: 12.36)
- Tait Farm Foods Tait Farm Foods, Fig & Honey Conserve (Similarity score: 13.72)
- Herkner Farms Drizzle Topping (Similarity score: 13.85)
Ingredients List
- Sugar
- Strawberry
- Lime Juice
- Water
- Basil
- E440a
- Monocalcium Phosphate Monohydrate
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)