Jamaican style patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 11.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.29g |
| Saturated Fat | 5.65g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.694214876033065% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 3 |
| Sodium | 101mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101mg |
| Sugars | 3.23g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gerble Sans Sucres Génoise (Similarity score: 19.06)
- Gerblé Génoise Chocolat Orange Gerblé Sans Sucres (Similarity score: 19.09)
- Landreau Raviole Landreau (Similarity score: 20.00)
- Pringles Paprika (Similarity score: 23.69)
- Baklava Yufkasi (Similarity score: 25.61)
- Gerblé Pain Brioché, Sans Gluten (Similarity score: 32.82)
- Glace Vanille (Similarity score: 34.74)
- Amandine Aux Poires 550g , (Similarity score: 35.36)
- Céréal Céréal Orange Delight Biscuits (Similarity score: 35.46)
- Dairy Free Sour Cream (Similarity score: 35.69)
- Oat Bread (Similarity score: 35.83)
- Boni Selection,boni Tagliatelle Bio (Similarity score: 35.95)
- We The Pie People Llc Jc's Pie Pops, Frozen Cream Dessert, Caramel Turtle (Similarity score: 38.09)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Sandwich Cookies Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 38.93)
- Sharon Valley Cacao En Poudre (Similarity score: 39.18)
Ingredients List
- Flour
- E282
- Egg Shade Coloring
- E500ii
- E920
- Water
- Vegetable Shortening
- Beef Suet
- Sugar
- Margarine
- Salt
- E621
- Tumeric
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)