Jardin Bio,Léa Nature Nems au poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20.914285714285715 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.3% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Carpaccio Parmigiano Reggiano Aop (Similarity score: 23.12)
- Quality Bakery Products Inc Pineapple Pie (Similarity score: 29.39)
- Carte Nature Nems Au Poulet (Similarity score: 29.93)
- Maza Muhammara (Similarity score: 30.83)
- Gutbio Arroz Basmati Con Lentejas Y Verduras (Similarity score: 30.89)
- Cake Veggie Aux Légumes Du Soleil (Similarity score: 30.96)
- Éclairs Au Chocolat X2 (Similarity score: 32.37)
- Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 36.39)
- Cocktail Colombian Empanadas (Similarity score: 36.84)
- Abbott's Abbott's Village Bakery Grainy Wholemeal (Similarity score: 36.89)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 37.19)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 37.21)
- U Pain Batard Complet (Similarity score: 37.56)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 37.81)
- Eclairs Au Chocolat E Leclerc (Similarity score: 38.23)
Ingredients List
- Spice
- Onion
- Carrot
- Chicken Meat
- Cabbage
- Courgette
- Sunflower Oil
- Shiitake
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)