Auchan Carpaccio parmigiano reggiano aop
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 23.684210526315788% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.7% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 155.999994277956mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gutbio Arroz Basmati Con Lentejas Y Verduras (Similarity score: 20.91)
- Jardin Bio,léa Nature Nems Au Poulet (Similarity score: 23.12)
- La Belle Îloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 25.58)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 25.58)
- Haddon House Lightly Smoked Plain Sardines In Pure Olive Oil (Similarity score: 31.01)
- Cake Veggie Aux Légumes Du Soleil (Similarity score: 31.33)
- Quality Bakery Products Inc Pineapple Pie (Similarity score: 32.61)
- La Vieira Chicharrillo En Escabeche (Similarity score: 33.18)
- Éclairs Au Chocolat X2 (Similarity score: 33.97)
- Carte Nature Nems Au Poulet (Similarity score: 34.08)
- Abbott's Abbott's Village Bakery Grainy Wholemeal (Similarity score: 34.46)
- Arroyabe Ventresca De Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 35.12)
- Pan Integral De Khorasan (Similarity score: 36.45)
- Tacos De Potón Del Pacífico En Aceite De Girasol (Similarity score: 36.91)
- Baguette (Similarity score: 37.10)
Ingredients List
- Olive Oil
- Colza Oil
- Water
- Concentrated Lemon Juice
- Salt
- Basil
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)