Four seasons lattice pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.63g |
| Saturated Fat | 2.03g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.838312829525478% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.8% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 146mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 146mg |
| Sugars | 13.01g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eclairs Au Chocolat E Leclerc (Similarity score: 17.33)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 20.70)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 20.86)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 20.91)
- Cocktail Colombian Empanadas (Similarity score: 21.10)
- Leaderprice Profiteroles (Similarity score: 21.29)
- Quality Bakery Products Inc Pineapple Pie (Similarity score: 21.67)
- Carte Nature Nems Au Poulet (Similarity score: 22.14)
- Chocolate Sandwich Cookie Crumb & Chocolate Cookie Swirl Frozen Dessert, Chocolate Sandwich Cookie Crumb (Similarity score: 22.77)
- Orangen Sahne Meerrettich (Similarity score: 23.46)
- Profiteroles (Similarity score: 24.91)
- Pan Integral De Khorasan (Similarity score: 25.12)
- Peanut Butter, Chocolate Fudge Swirl & Dark Chocolate Chip Dairy Free Frozen Dessert, Peanut Butter Fudge Chip (Similarity score: 25.61)
- Dessaint Traiteur Crêpes Moelleuses (Similarity score: 26.77)
- Baguette (Similarity score: 27.01)
Ingredients List
- Water
- Corn Syrup
- Modified Starch
- Applesauce
- Contains Less Than 2% Of
- Dextrose
- Cinnamon
- E200
- E202
- E330
- Natural And Artificial Flavouring
- Flour
- Cider Vinegar
- Spice
- E282
- Partially Hydrogenated Soybean Oil
- Cherry
- Peach
- Blueberry
- High Fructose Corn Syrup
- Apple
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)