All natural trio'politan ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 7.45g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.339859044635865% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 24.47g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Fireball (Similarity score: 9.02)
- Jasmine Green Tea Organic Ice Cream (Similarity score: 9.14)
- Carrefour Helado De Turrón Con Trocitos De Almendra (Similarity score: 9.30)
- Continente Creme Brule (Similarity score: 9.41)
- Mes Recettes Gourmandes Creme Brulee 2 X (Similarity score: 9.46)
- U Glace Au Chocolat Avec Pépites De Chocolat (Similarity score: 9.47)
- Perry's Ice Cream Escapes Ice Cream (Similarity score: 9.80)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.86)
- Cherry Cordial Creamy Vanilla Flavored Ice Cream With Delicious Red Cherries And Chocolate Chips, Cherry Cordial (Similarity score: 10.20)
- Ice Cream (Similarity score: 10.22)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 10.26)
- Breyers, Unilever Breyers Chocolate Chip Cookie Dough Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 10.26)
- Mint Chocolate Chip Cool & Creamy Mint Ice Cream Loaded With Rich Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 10.56)
- Chocolate Chip Velvety Vanilla Ice Cream With Semi Sweet Chocolate Chips, Chocolate Chip (Similarity score: 10.56)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 10.56)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Raspberry Puree
- Chocolate Pieces
- Cocoa
- Vanilla
- Natural Flavouring
- Vanilla Pod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)