Jean d'Audignac Framboise bio cuite au chaudron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 791kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 791kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 6 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Albert Ménès Confiture Allégée De Pomme De France Et De Framboise (Similarity score: 17.21)
- Confit De Figues (Similarity score: 17.94)
- Abellan Mermelada Tomate (Similarity score: 20.67)
- Südheide Wild Preiselbeeren (Similarity score: 23.20)
- Baule Volante Frutta Spalmabile Mele Pinoli E Cannella (Similarity score: 27.37)
- Lucien Georgelin Confiture De Tomates Vertes Cuite Aux Pommes Et Au Chaudron (Similarity score: 28.48)
- Zuegg Confettura Visciole (Similarity score: 29.25)
- Lucien Georgelin Confiture Melon Bio (Similarity score: 29.88)
- Festifruits Pruneaux Agen (Similarity score: 30.02)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 30.34)
- Garant Fikon Marmelad (Similarity score: 30.60)
- Puertosol Marmellata (Similarity score: 31.07)
- Muhlebach, Confiture D'abricot, 400g (Similarity score: 31.08)
- Bio Shop Confiture Fraise (Similarity score: 31.08)
- Garant Ekologisk Jordgubbs Sylt (Similarity score: 31.09)
Ingredients List
- Raspberry
- Sugar
- Apple
- Gelling Agent
- Concentrated Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)