Festifruits Pruneaux Agen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 803kj (192 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 803kj (192 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 38g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Soft Apricots (Similarity score: 11.42)
- Abricots Moelleux (Similarity score: 17.29)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 19.14)
- Abricots Sec (Similarity score: 21.64)
- Abricot Sec (Similarity score: 21.64)
- Auchan Orejones De Albaricoque Sin Hueso Tiernos (Similarity score: 23.22)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 24.22)
- Maître Prunelle Abricots Moelleux (Similarity score: 24.22)
- Eat Me Abricots Moelleux (Similarity score: 25.35)
- Le Temps Des Saisons Abricots Moelleux (Similarity score: 25.61)
- Auchan Bio,auchan Orejones Ecológicos (Similarity score: 25.61)
- Sweet Valley Soft Aprikosen (Similarity score: 28.61)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 28.76)
- Lucien Georgelin Confiture Melon Bio (Similarity score: 28.99)
- Jean D'audignac Framboise Bio Cuite Au Chaudron (Similarity score: 30.02)