Jean Michel Combaz 2 Millefeuilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 45% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 190mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 190mg |
| Sugars | 21.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Archer Farms Apple Cranberry Pie (Similarity score: 11.47)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Chocolate Peanut Butter Cup Frozen Yogurt (Similarity score: 12.77)
- The Bakery, Wal Mart Stores Inc The Bakery, Key Lime Meringue Pie (Similarity score: 15.01)
- Brookshire's Bakery Lemon Meringue Pie (Similarity score: 15.01)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 15.32)
- Schnucks, Rocky Mountain Pies Schnucks, Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 15.35)
- Caramel Brownie Moose Tracks Ice Cream, Caramel Brownie Moose Tracks (Similarity score: 18.93)
- Gifford's Gifford's, Denali, Ice Cream, Moose Tracks (Similarity score: 19.28)
- Horeco Crêpes (Similarity score: 19.90)
- Red Button Vintage Creamery Apple Pie With Crumb Topping (Similarity score: 19.96)
- Galettes Bertal Crêpes Bretonnes Au Rhum (Similarity score: 21.96)
- Nos Regions Ont Du Talent 4 Crêpes De Bretagne (Similarity score: 22.15)
- Real Ice Cream (Similarity score: 22.38)
- Schnuck Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 22.38)
- Daunat 2 Crêpes Chocolat Noisette Aux Oeufs Entiers Frais (Similarity score: 22.72)
Ingredients List
- Colour
- Water
- Palm Oil
- Colza Oil
- Salt
- Sugar
- Flavouring
- Glucose Syrup
- Sugar
- Water
- Oil
- Palm Fat
- Colza Oil
- Chocolate Powder
- Colour
- Humectant
- Emulsifier
- Acid
- Flavouring
- Potato Starch
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Whey Powder
- Gelling Agent
- Emulsifier
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)