Jean-Paul Vincensini et fils Confiture Corse extra Châtaigne Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 43.5g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jean Paul Vicensini Et Fils Chataigne (Similarity score: 8.49)
- Lucien Georgelin Confiture De Noel (Similarity score: 8.77)
- Nature Active Bio Confiture D'abricots Bio Extra (Similarity score: 11.07)
- Nature Active Bio, Mama Anja Marmelade Zwetschge (Similarity score: 12.40)
- Jean Marc Chatelain Confiture (Similarity score: 12.98)
- J M Chatelain Gelée Extra Mûres (Similarity score: 13.12)
- Jean Paul Vincensini Et Fils Confiture Corse Extra De Châtaigne Bio (Similarity score: 14.14)
- Matin Des Pyrénées,copyr Marmelade Orange Amère (Similarity score: 14.32)
- La Chambre Aux Confitures Confiture Myrtille Citron Vert (Similarity score: 15.05)
- Confettura Bio Extra Di Mirtilli (Similarity score: 15.83)
- La Nature En Confiture Cassis (Similarity score: 16.63)
- Confiture Mûre Les Vignerons De Grimaud (Similarity score: 16.69)
- La Chareyrade,soppreg Cassis (Similarity score: 16.79)
- Confitures Ardéchoises,soppreg Cassis Confiture Extra Au Sucre De Canne (Similarity score: 16.79)
- La Chambre Aux Confitures Confiture Fraise Savoureuse (Similarity score: 17.85)
Ingredients List
- Chestnut
- Unrefined Cane Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)