Jeden Tag Schokoladen-Eiscreme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987.0kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.2% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 36.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36.0mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Three Twins Ice Cream Bittersweet Chocolate Organic Ice Cream, Bittersweet Chocolate (Similarity score: 5.61)
- Landliebe Eiscreme Schokolade (Similarity score: 7.77)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 7.91)
- Magnum Magnum Batonnet Glace Café X4 400ml (Similarity score: 8.23)
- Picard Glace Facon Cannelé (Similarity score: 8.77)
- M&m's Chocolate Vanilla Crème Glacée Onctueux (Similarity score: 9.34)
- La Charlotte Artisanale Poire Abricot (Similarity score: 11.02)
- Délisse,marque Repère Tiramisu Au Café (Similarity score: 11.24)
- U Saveurs, U Dessert Glacé 3 Cioccolato Saveurs (Similarity score: 12.48)
- London Diary Berries N Cream Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Rewe Ja! Mandel Eis Am Stiel (Similarity score: 12.60)
- Sweet Creamy Rhubarb Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 12.61)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Bourbon Caramel Chocolate (Similarity score: 13.70)
- Magnum Helado De Vainilla Magnum Clásica (Similarity score: 14.05)
- Three Twins Ice Cream Organic Cherry Ice Cream (Similarity score: 14.27)