Three Twins Ice Cream Bittersweet chocolate organic ice cream, bittersweet chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.72g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.72g |
| Saturated Fat | 8.49g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.26949280847842% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 35mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35mg |
| Sugars | 22.64g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jeden Tag Schokoladen Eiscreme (Similarity score: 5.61)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 8.70)
- Landliebe Eiscreme Schokolade (Similarity score: 8.76)
- Picard Glace Facon Cannelé (Similarity score: 9.19)
- Magnum Magnum Batonnet Glace Café X4 400ml (Similarity score: 9.38)
- La Charlotte Artisanale Poire Abricot (Similarity score: 10.38)
- M&m's Chocolate Vanilla Crème Glacée Onctueux (Similarity score: 11.22)
- Délisse,marque Repère Tiramisu Au Café (Similarity score: 11.96)
- Rewe Ja! Mandel Eis Am Stiel (Similarity score: 12.11)
- Three Twins Ice Cream Mocha Difference Organic Ice Cream With Flecks Of Dark Chocolate, Mocha Difference (Similarity score: 12.66)
- London Diary Berries N Cream Ice Cream (Similarity score: 13.57)
- Mr Mochi Premium Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough (Similarity score: 14.48)
- Mr Mochi Premium Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Six Mango Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Innoval Systems Solutions Inc Mr Mochi, Ice Cream, Vanilla Mochi (Similarity score: 14.48)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Certified Cane Sugar
- Certified Cocoa Powder Processed With Alkali
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Certified Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)