Jenis Jenis, ice cream, askinosie dark milk chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.9399999999999995g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.94g |
| Saturated Fat | 9.9g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 104mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 22.77g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.36)
- Fraisier X2 (Similarity score: 10.73)
- Trianon (Similarity score: 10.73)
- Tartelette Normande (Similarity score: 10.94)
- Tarte Normande (Similarity score: 10.94)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 14.13)
- Ice Cream, Zesty Lemon (Similarity score: 14.53)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 14.55)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 15.19)
- Bonta Divina Bonta' Saint Honoré (Similarity score: 15.56)
- The Original Sundae Cone (Similarity score: 15.77)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 16.18)
- Private Selection Brown Butter Bourbon Truffle Ice Cream (Similarity score: 16.53)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 17.28)
- Cadbury Layers Of Joy Chocolate Trifle Desserts 2 X (Similarity score: 17.51)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sea Salt
- Cream
- Cream
- Cane Sugar
- Askinosie Bar Chocolate
- Water
- Askinosie Cocoa Powder
- Tapioca Syrup
- Tapioca Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)