Frozen custard, peanut butter flavored custard with a rich fudge ribbon and fudge chunks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.92g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.92g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50.03050640634533% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 21.31g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Phinizy & Phebe Handmade Llc Phin & Phebes, Ice Cream, Cookie Butter Blondie (Similarity score: 10.63)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 11.58)
- Marie Profiteroles Vanille X12 (Similarity score: 11.69)
- Tillamookies Tillamook, Tillamookies, Gelato Sandwiches, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 13.96)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Prime Time, Ice Cream, Buckeye Bites (Similarity score: 14.17)
- Mini Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 14.30)
- Muffin Myrtilles (Similarity score: 15.51)
- Patigel Les 4 Religieuses Chocolat, Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 16.16)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Salted Caramel Brownie 438ml (Similarity score: 16.49)
- Ben & Jerry's Chip Happens (Similarity score: 17.90)
- Ice Cream (Similarity score: 17.93)
- Tropézienne (Similarity score: 18.71)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 18.72)
- Ice Cream Candy Bar (Similarity score: 19.00)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Peanut Butter Panic (Similarity score: 21.09)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Whey
- Stabiliser
- E471
- E415
- E433
- E407
- Sea Salt
- Cream
- Sugar
- Peanut Butter Base
- Butter Fudge Swirl
- Corn Syrup
- Fudge Piece
- Sugared Egg Yolk
- Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)