Fresh Foods Llc. Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.625 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.44g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.44g |
| Saturated Fat | 5.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 53.83159886471144% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 106mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 106mg |
| Sugars | 13.01g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh Foods Llc Apple Pie (Similarity score: 0.42)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 14.81)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Brown Butter Sugar Cookie (Similarity score: 15.95)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 17.12)
- Achicoria Exprés El Chimbo (Similarity score: 17.88)
- Good Humor, Unilever Ffrozen Dessert Bar (Similarity score: 18.15)
- Ice Cream (Similarity score: 18.41)
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 18.41)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 19.00)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 19.00)
- Oreo Oreo Ice Cream (Similarity score: 19.45)
- Prairie Farms Dairy Inc Olde Fashioned Chocolate Crunch Cones (Similarity score: 19.51)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 19.61)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 19.84)
- Ice Cream (Similarity score: 20.14)
Ingredients List
- Apple Filling
- Palm Oil
- Water
- Unsalted Butter
- Sugar
- Egg
- Salt
- Preservative
- E330
- Natural Flavouring
- Milk
- Lemon Juice Concentrate
- Salt
- Spice
- Aqar
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)