Asda Ultimate Steak & Ale Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1277kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1277kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 40.106951871657756% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.1% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 159.51200000000003mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 159.5mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Simply Gratin De Coquillettes Jambon (Similarity score: 25.08)
- Joya Foods Gluten Free Almond Bites (Similarity score: 28.67)
- Rolmer Carpaccio Saumon Mariné (Similarity score: 31.76)
- Markets Of Meijer, Meijer Inc Triple Berry Pie, Triple Berry (Similarity score: 32.24)
- Josiane Sardine (Similarity score: 32.37)
- Ikea Kafferrep (Similarity score: 34.20)
- Tartelettes Fruits (Similarity score: 34.58)
- 6 Éclairs Café (Similarity score: 35.04)
- Marie Callendar's Frozen Pie Dessert (Similarity score: 37.64)
- Lattice Cherry Pie (Similarity score: 37.68)
- Claim Jumper Lattice Cherry Pie Frozen Dessert, 40 Ounce, 40 Oz (Similarity score: 37.98)
- Iberitos Paté A La Pimienta (Similarity score: 38.17)
- Marie Callenders Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 38.25)
- World Table Jamon Serrano Rebanado (Similarity score: 38.65)
- Sweetbread Hot Dog Buns (Similarity score: 39.04)
Ingredients List
- Slow Cooked Marinaded Beef
- Salt
- Barley Malt Extract
- Oat
- Black Pepper
- Fortified Wheat Flour
- Spitfire Ale
- Water
- Palm Oil
- Rapeseed Oil
- Corn Flour
- Onion
- Whole Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)