Joya Foods Gluten Free Almond Bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1284kj (307 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1284kj (307 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 43.483556638246036% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.5% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 161mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 161mg |
| Sugars | 16.43g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Markets Of Meijer, Meijer Inc Triple Berry Pie, Triple Berry (Similarity score: 21.93)
- Lala's Foods Rolls (Similarity score: 22.22)
- Marie Callendar's Frozen Pie Dessert (Similarity score: 23.91)
- Dutch Apple Pie (Similarity score: 25.12)
- Ikea Kafferrep (Similarity score: 25.56)
- Poppies 12 Mini Éclairs Pâtissiers, Au Chocolat, 200 Grammes, Marque Poppies (Similarity score: 25.63)
- Claim Jumper Razzleberry Pie, 40 Oz (Similarity score: 27.20)
- Asda Ultimate Steak & Ale Pie (Similarity score: 28.67)
- Gateau Basque (Similarity score: 28.70)
- Tartelettes Fruits (Similarity score: 28.90)
- 6 Éclairs Café (Similarity score: 31.00)
- Tons Of Toppings Buried In Soft Ice Cream (Similarity score: 31.15)
- Bimbo Cinnamon Rolls, Cinnamon (Similarity score: 31.63)
- Milk Chocolate And Caramel Mousse Cake (Similarity score: 32.78)
- Lattice Cherry Pie (Similarity score: 32.98)
Ingredients List
- Almond Meal
- Gluten Free Flour
- Powdered Sugar
- Egg White
- Butter
- Chocolate Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)