Joyeux Bouddha Nouille Fraîche Hao Hao 400G
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 17.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.4g |
| Saturated Fat | 0.25g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.32520325203252% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 1.12g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'atelier Des Pâtes Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 16.41)
- Eroski Lenteja Pardina (Similarity score: 16.54)
- Müller's Mühle Schwarze Bohnen (Similarity score: 17.56)
- Galettes De Riz (Similarity score: 17.58)
- I Love Eco,ica Ekologisk Färsk Fettuccine (Similarity score: 19.25)
- Linda Ellen's Bakery Linda Ellen's Bakery, Danish Bread, Chocolate (Similarity score: 19.62)
- Fusilli (Similarity score: 20.02)
- Regal Orecchiette (Similarity score: 21.63)
- Garofalo Orecchiette (Similarity score: 22.08)
- Pasta Fresca (Similarity score: 22.08)
- Emma Giordani, Voltan Lasagne (Similarity score: 22.26)
- Lustucru, Lustucru Selection Tagliatelle Bio (Similarity score: 23.84)
- Casa Morando Tagliatelles (Similarity score: 24.77)
- Franprix Les Tagliatelles Fraîches Bio Aux Œufs (Similarity score: 27.09)
- Bertagni Pappardelle (Similarity score: 27.14)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Whole Powdered Egg
- Corn Starch
- Carrot Extract
- Gluten
- Salt
- Water
- E500ii
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)