Linda Ellen's Bakery Linda ellen's bakery, danish bread, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.33g |
| Saturated Fat | 2.67g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 28.617363344051444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 5.33g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- I Love Eco,ica Ekologisk Färsk Fettuccine (Similarity score: 11.36)
- Emma Giordani, Voltan Lasagne (Similarity score: 11.55)
- L'atelier Des Pâtes Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 13.72)
- Lustucru, Lustucru Selection Tagliatelle Bio (Similarity score: 17.30)
- Casa Morando Tagliatelles (Similarity score: 18.49)
- Joyeux Bouddha Nouille Fraîche Hao Hao 400g (Similarity score: 19.62)
- Galettes De Riz (Similarity score: 19.65)
- Supervalu Spagetti (Similarity score: 21.09)
- Franprix Les Tagliatelles Fraîches Bio Aux Œufs (Similarity score: 21.15)
- Fusilli (Similarity score: 21.23)
- Bertagni Pappardelle (Similarity score: 21.36)
- Avesani Pasta Fresca All'uovo (Similarity score: 21.79)
- Giovanni Rana Pasta Per Lasagne Épinards (Similarity score: 22.12)
- Nestle Lait Bébé (Similarity score: 22.78)
- Auchan Tagliatelles Fraiches Aux Oeufs (Similarity score: 23.76)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Salt
- Glaze
- Water
- Yeast
- Palm Oil Shortening
- Egg
- Sugar
- Whole Milk
- Natural Flavouring
- Chocolate Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)