la Cremeria - Regionali Tiramisu all’ italiana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 53.03030303030303% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Laitière,nestlé Crème Glacée Pralines Roses Éclats Croquants De Pralines (Similarity score: 9.88)
- Chocolate Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 10.81)
- Monoprix Bio ! Crème Glacée Artisanale Vanille Bourbon (Similarity score: 11.19)
- U Bûche Glacée Parfum Crème Brûlée, Caramel Vanille (Similarity score: 12.14)
- Picard Bûche Glacée Caramel Mangue (Similarity score: 12.24)
- Dino Helado De Turrón (Similarity score: 13.08)
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 13.39)
- Sunyo Haricot Rouge Bouilli (Similarity score: 13.99)
- Sans Marque,prolainat Entremet Chocolat Noir Surgelé (Similarity score: 14.31)
- Dolcezza Peanut Butter Stracciatella Gelato (Similarity score: 14.63)
- Eclair Cafe (Similarity score: 15.20)
- Thiriet Café D'ethiopie (Similarity score: 15.22)
- Eggnog Ice Cream With Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 15.55)
- Carrefour Crème Glacée Pistache (Similarity score: 16.28)
- Altiflore Vanille Bio (Similarity score: 16.38)
Ingredients List
- Egg
- Cocoa
- Starch
- Alcohol
- Thickener
- Powdered Egg White
- Emulsifier
- Instant Coffee
- Raising Agent
- Glucose Syrup
- Sugar
- Cream
- Dextrose
- Mascarpone
- Egg Yolk
- Whey Powder
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)