Eggnog ice cream with vanilla flavored wafers sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 5.5600000000000005g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.04319654427647% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 46mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 46mg |
| Sugars | 24.07g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Erhard Creme Glacée Erhard (Similarity score: 4.82)
- Hudsonville Chocolate Cocoa Bean Ice Cream (Similarity score: 8.29)
- Belle France Bac 1l Glace Vanille Bf, (Similarity score: 8.78)
- Strawberry Incredible Organic Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 8.92)
- Oregon Ice Cream Alden's, Organic Ice Cream, Peaches 'n Cream (Similarity score: 9.25)
- Chocolate Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 9.79)
- Thiriet Café D'ethiopie (Similarity score: 9.87)
- U Glace Au Café Avec Grains De Chocolat (Similarity score: 10.02)
- Vanilla Blackberry Swirl Premium Ice Cream (Similarity score: 10.03)
- Snoqualmie Snoqualmie, All Natural Custard, Almond Poppy Seed (Similarity score: 10.16)
- Artiste Glacier Artiste Glacier Menthe Fraiche (Similarity score: 10.75)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 11.48)
- Alden's Organic French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.51)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 11.72)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Gelato (Similarity score: 11.80)
Ingredients List
- Ice Cream
- E410
- E433
- E407
- Wafer
- Sugar
- Vegetable Oil
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- Salt
- Natural Flavouring
- Cream
- Soya Lecithin
- E500ii
- Sugar
- Egg Nog Base
- Skimmed Milk Powder
- Corn Syrup
- Whey Powder
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)