La Laitière,Nestlé Crème Glacée Pralines Roses éclats croquants de pralines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 51.162790697674424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.2% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 24.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Cremeria Regionali Tiramisu All’ Italiana (Similarity score: 9.88)
- U Bûche Glacée Parfum Crème Brûlée, Caramel Vanille (Similarity score: 12.03)
- Picard Bûche Glacée Caramel Mangue (Similarity score: 13.47)
- Chocolate Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 14.00)
- Monoprix Bio ! Crème Glacée Artisanale Vanille Bourbon (Similarity score: 15.18)
- Carrefour Crème Glacée Pistache (Similarity score: 15.92)
- Dino Helado De Turrón (Similarity score: 16.09)
- Glace De La Ferme Glace Au Nougat (Similarity score: 16.15)
- Eclair Cafe (Similarity score: 16.75)
- Dolcezza Peanut Butter Stracciatella Gelato (Similarity score: 16.85)
- Sunyo Haricot Rouge Bouilli (Similarity score: 17.25)
- Sans Marque,prolainat Entremet Chocolat Noir Surgelé (Similarity score: 17.44)
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 18.01)
- Picard Crème Glacée Banane Chocolat (Similarity score: 18.19)
- Thiriet Café D'ethiopie (Similarity score: 18.50)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Modified Starch
- Blackcurrant Puree
- Humectant
- Stabiliser
- Emulsifier
- Concentrated Grape Juice
- Natural Almond Flavouring
- Acidity Regulator
- Fresh Cream
- Colour
- Glazing Agent
- Natural Flavouring
- Sugar
- Water
- Glucose Syrup
- Almond
- Lactose And Milk Proteins
- Invert Sugar Syrup
- Strawberry Puree
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)