La fabrique à délices Crème à brûler
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.815789473684205% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.8% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 14.8g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Morin Crème Brûlée (Similarity score: 5.66)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 9.64)
- Bonne Maman Liégeois Vanille Naturelle Et Caramel (Similarity score: 9.80)
- Spartan Est 1953 Ice Cream (Similarity score: 10.85)
- Giant Eagle Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 11.57)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 11.58)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 12.12)
- Double Rainbow Organic Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.18)
- Fresh & Easy Coffee Ice Cream (Similarity score: 12.44)
- Ice Cream (Similarity score: 12.51)
- Brookshire Grocery Company Premium Ice Cream (Similarity score: 12.52)
- Publix Green Wise Organic Chocolate Ice Cream (Similarity score: 12.56)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Blackberry (Similarity score: 12.71)
- Wilcoxson's Wilcoxson's French Vanilla (Similarity score: 12.89)
- Premium Refreshing Mint Ice Cream Mixed With Dark Chocolate Chips, Mint Chocolate (Similarity score: 12.91)
Ingredients List
- Egg Yolk
- Sugar
- Egg White
- Nut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)