La Ferme de L'Isle Confiture de Lait Normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 41.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 40.3g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 40.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fr:confiture De Lait La Confiture De Lait Normande (Similarity score: 0.00)
- Maison Vital Ainé 3 Babas Au Rhum (Similarity score: 20.61)
- Eclair Café (Similarity score: 22.57)
- Carrefour Eclair Café (Similarity score: 23.25)
- Praline Swirls With Pecans And Pie Crust Pieces In Brown Sugar Ice Cream (Similarity score: 24.30)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 24.30)
- Carrefour Éclair Café (Similarity score: 25.05)
- Délisse,marque Repère Tiramisu Speculoos (Similarity score: 26.07)
- Coops Neath & Wiese Lemon Meringue Pie (Similarity score: 27.29)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 28.18)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 28.33)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 28.33)
- Old Fashioned Lattice Topped Pie (Similarity score: 29.10)
- Tiramisu Speculos (Similarity score: 29.74)
- Real Ice Cream (Similarity score: 29.75)
Ingredients List
- Fresh Milk
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)