Tiramisu speculos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 44.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pâturages L'onctueux Tiramisu Speculoos (Similarity score: 5.79)
- Bonità Divina Tiramisu (Similarity score: 6.00)
- Magasin U Saveurs Tiramisu Aux Spéculos (Similarity score: 6.54)
- U Saveurs, U Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 8.60)
- Pasticceria Italiana Tiramisu Speculoos (Similarity score: 8.75)
- Tiramisu Spéculoos (Similarity score: 11.64)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 14.60)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Classic Tortoni (Similarity score: 14.86)
- High Road Craft Ice Cream High Road, Ice Cream, Strawberry Vanilla (Similarity score: 14.86)
- Sundae Bars (Similarity score: 15.21)
- Georpa Eclair Saveur Vanille (Similarity score: 18.15)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.37)
- Strawberry Shortcake Bars (Similarity score: 18.73)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 18.97)
- Real Ice Cream (Similarity score: 18.97)