La Hulotte Dessert à base de fromage frais au lait pasteurisé et crème fouettée Fontainebleau nature LA HULOTTE coupelle 15cl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 16.6g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.75510204081633% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.8% |
| Saturated Fat Value | 16.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Decò Panna Da Cucina Uht (Similarity score: 6.14)
- Coop,bene Si Panna Da Cucina Senza Lattosio (Similarity score: 6.24)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 6.24)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 6.24)
- Delhaize Creme Fraiche (Similarity score: 6.52)
- Panna Per Cucina (Similarity score: 8.03)
- Elle & Vire,savencia Crème Semi Épaisse Gourmande (Similarity score: 8.58)
- Carlsbourg,corman,savencia Finesse (Similarity score: 11.92)
- Carlsbourg,corman,savencia Crème Culinaire Légère (Similarity score: 11.92)
- Coles Light Sour Cream (Similarity score: 12.20)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 13.55)
- Yoplait Fleurette (20 % Mg), Très Onctueuse (Similarity score: 14.01)
- Longo Luna Di Primosale (Similarity score: 15.49)
- Jumbo Room Light (Similarity score: 15.77)
- Linessa Crème Fouettée 20% De Mat Gr (Similarity score: 16.43)
Ingredients List
- Fresh Cream
- Soft White Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)