Glace de la Ferme Glace au nougat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1999998092651g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 42.63566017552134% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.6% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 21.39999961853g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gildo Rachelli Glace Noisette Demeter (Similarity score: 12.30)
- Jampi Nougat De Montélimar (Similarity score: 15.50)
- La Laitière,nestlé Crème Glacée Pralines Roses Éclats Croquants De Pralines (Similarity score: 16.15)
- Dino Helado De Turrón (Similarity score: 16.35)
- La Cremeria Regionali Tiramisu All’ Italiana (Similarity score: 16.45)
- Leclerc Crêpes Nature (Similarity score: 16.56)
- Leclerc Crepes (Similarity score: 16.57)
- Yawa Mochi Matcha Frozen Dessert Cup (Similarity score: 17.19)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Pistache (Similarity score: 17.52)
- Picard Bûche Glacée Caramel Mangue (Similarity score: 18.93)
- Soy Milk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 19.05)
- Figo! Organic Gelato (Similarity score: 19.16)
- Sunyo Haricot Rouge Bouilli (Similarity score: 19.94)
- Chocolate Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 20.03)
- Maison De La Glace Glace Calissons D'aix (Similarity score: 20.11)