La Laitière,Nestlé Far aux Pruneaux d'Agen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 882kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 882kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 54.23728813559322% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.2% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 26.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pilpa Création Pécan Vanille (Similarity score: 11.35)
- Belle France Crème Glacée Pistache (Similarity score: 15.45)
- Bonarea Helado Chocolate (Similarity score: 15.99)
- Conad Tartufo Nero (Similarity score: 16.39)
- Belle France Crème Glacée Au Café (Similarity score: 16.47)
- Alnatura Crème Glacée Vanille (Similarity score: 17.12)
- Casino Vanillé Pécan Sauce Caramel Au Beurre Salé & Éclats De Noix De Pécan Caramélisés (Similarity score: 17.35)
- Gelato Amarena (Similarity score: 17.53)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel Craquant (Similarity score: 17.61)
- Glace Pistache (Similarity score: 17.94)
- Raimo Glace Artisanale Chocolat Noir (Similarity score: 18.32)
- Motta, Nestlé Gelato Alla Stracciatella (Similarity score: 18.50)
- Talenti Chocolate Mousse (Similarity score: 18.58)
- Invitation À La Ferme Creme Glacee Café (Similarity score: 18.75)
- Zuzu Dolce Zuzu Dolce Mousse De Lapte Cu Ciocolată (Similarity score: 18.79)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Concentrated Lemon Juice
- Stabiliser
- Flavouring
- Sugar
- Egg
- Water
- Cream
- Wheat Flour
- Egg White
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)