ALNATURA Crème glacée vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 56.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.7% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème Dessert Noir (Similarity score: 7.13)
- Mcconnell's Ice Cream Chocolate Covered Strawberries Fine Ice Creams (Similarity score: 8.48)
- Bonarea Helado Chocolate (Similarity score: 8.77)
- Conad Tartufo Nero (Similarity score: 9.86)
- Three Twins Organic Inc Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Banana Nut Confetti (Similarity score: 9.94)
- Cameo Panna Cotta & Fruits Des Bois (Similarity score: 9.98)
- Belle France Crème Glacée Au Café (Similarity score: 10.38)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.77)
- Organic Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Beans (Similarity score: 10.77)
- Invitation À La Ferme Creme Glacee Café (Similarity score: 11.03)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Au Café De Colombie (Similarity score: 11.12)
- Pilpa Création Pécan Vanille (Similarity score: 11.20)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.58)
- Raimo Glace Artisanale Chocolat Noir (Similarity score: 12.13)
- Oat Ly! Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 12.47)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Unrefined Cane Sugar
- Egg Yolk
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
- Bourbon Vanilla Beans
- Bourbon Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)